К основному контенту

Мідь була першим металом, який почала використовувати людина. Стародавні металурги навчилися виплавляти мідь з руд ще в сьомому тисячолітті до нашої ери.


Мідь зустрічається в природі не лише у вигляді сполук, але і в самородному вигляді. Самородки міді зустрічаються частіше, ніж самородки золота та срібла. 


Найбільший на землі самородок міді був знайдений у Північній Америці. Його вага становить біля 400 тон. На його поверхні помітні сліди кам’яних сокир: ще в неоліті стародавні люди відбивали від брили шматки міді, щоб використовувати її для своїх потреб.


Сплав міді з цинком – латунь – вперше відкрили єгипетські жреці. Саме вони були першими алхіміками, але й першими фальшивомонетниками: за зовнішнім виглядом латунь нагадувала золото й використовувалася для підробки дорогоцінних монет.


Латинська назва міді Cuprym походить від назви острова Кіпр, де в ІІІ тисячолітті до нашої ери існували мідні рудники і виплавлялася мідь.


У Стародавньму Єгипті було споруджено не менше тисячі мідеплавильних печей, проте в більш пізній час їх кількість дуже зменшилася. Виявляється, припинення виплавки міді пов’язане з тим, що єгиптяни вирубали всі пальми та акації, які служили паливом для мідеплавильних печей. Можливо, це була перша енергетична криза в історії людства.


Бронза – сплав міді з оловом – більш міцна, стійка, довговічна, порівняно з чистою міддю. Цей сплав людина почала використовувати в 4 тисячолітті до нашої ери.


Є згадки про мідь в античній міфології. Гомер писав про те, що з міді був викуваний щит непереможного Ахіла, а Прометей був прикутий до скелі мідними кандалами.

 http://1.bp.blogspot.com/-ifAuieWp8wA/U01ySESeezI/AAAAAAAADu4/iln6WekT2X4/s1600/Triumphant_Achilles_in_Achilleion_levelled.jpg 


Славнозвісна статуя Дискобол була виготовлена з бронзи. 


З бронзи був виготовлений і Колос Родоський — 32–метрова статуя, яку вважали одним із семи чудес світу. На жаль, проіснувала вона лише півстоліття і була зруйнована внаслідок землетрусу.


Бронзова фігура Будди в храмі Тодайзі, створена в восьмому столітті, має вагу більше 400 тон. Виготовлення такої грандіозної скульптури свідчить про високий рівень розвитку стародавньої металургії.


Для виготовлення 46-метрової статуї Свободи, зведеної на вході в нью-йоркську гавань, було використано 225 тон листової міді.


Малиновий дзвін колоколів пов'язаний з використанням при їх виплавці міді. Жоден інший метал не дає такого тривалого та дзвінкого звуку, як мідь.


У 1700 році Петро І для збільшення вогневої міці армії наказав знімати бронзові церковні дзвони та переплавляти їх на гармати. Це викликало протести священників. Проте під час Полтавської битви саме бронзові гармати стали тією ударною силою, яка зіграла вирішальну роль у перемозі над шведами.


 
Мідь має високу теплопровідність. Ця якість дозволяє використовувати мідь у тепловідвідних пристроях, наприклад кулерах 

 
та тепловідвідних трубках.



Предмети виготовлені з міді та її сплавів не можуть утворювати іскри. Ця властивість міді використовується у виробництві інструментів для проведення вогненебезпечних робіт.


У Японії, де часто бувають землетруси, мідь використовується для виробництва газових трубопроводів.


Мідь є природним антибактеріальнім засобом і гальмує поширення бактерій у воді та повітрі. Завдяки цьому латунні дверні ручки і поручні в громадських будівлях можуть зменшити ризик поширення та передачі інфекційних хвороб.
  
У ювелірній справі часто використовуються сплави міді з золотом для збільшення міцності виробів, стійкості до деформації та стирання, оскільки чисте золото дуже м'який метал.
  
Якщо у воді, де мешкають коропи, відсутня мідь, там розвивається грибок, що згубно впливає на розвиток риб. У воді, яка містить мідь, риби добре ростуть і розмножуються.



Мідь бере участь в процесах обміну речовин у організмі людини і входить до складу усіх органів та тканин. Її вплив на життєдіяльність організму є предметом вивчення біомедицини.


У Франції та Ірландії були створені джинси, особливістю яких є мідний пояс, мідні клепки і ґудзики. Завдяки цьому формується мідний корсет, який покращує фізіологічні функції організму.


Багато народів приписують міді цілющі властивості. Непальці, наприклад, вважають мідь священним металом, який сприяє зосередженню думок, покращує травлення, лікує шлунково-кишкові хвороби: хворим дають пити воду в якій лежало декілька мідних монет.


Один із найбільших та найяскравіших непальських храмів носить назву Мідний.


Роботу виконала Скоробагата Наталія
студентка 511 групи
КЗ СОР «Лебединський педагогічний 
фаховий коледж імені А.С. Макаренка»

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Цікаві факти про неон

Назва елемента походить від грецького слова"neos", що означає "новий". Неон був виявлений у зразку рідкого повітря. Неон буває і рідкісним, і рясним, залежно від того, де ви його шукаєте.  Незважаючи на те, що неон є рідкісним газом в земній атмосфері , він є п'ятим найбільш поширеним  елементом у Всесвіті   де він утворюється під час альфа-процесу в зірках.   Єдиним джерелом неону є вилучення зі скрапленого повітря.  Неон також міститься в алмазах і деяких вулканічних породах. Оскільки неон рідко зустрічається у повітрі, з нього виробляють дорогий газ, приблизно у 55 разів дорожчий за рідкий гелій Якщо повітряна куля наповниться неоном, він підніметься.  Однак це відбуватиметься набагато повільніше, ніж ви бачили б на  гелієвій кулі  .  Як і у випадку з гелієм, вдихання неонового газу створює ризик задухи, якщо для дихання недостатньо кисню. Окрім освітлених вивісок Neon має багато варіантів використання.  Він також використовується в гелієво-неонових лазерах,
  Алюміній          Більше, ніж алюмінію, на Землі з усіх хімічних елементів тільки кремнію і кисню. 2.Вперше чистий алюміній вдалося отримати в ході експерименту в 1825 році. Науковий прорив здійснив датський учений Ханс Ерстед. 3.Серед всіх металів алюміній займає перше місце у земній корі за поширеністю. 4.Кілька століть тому алюміній коштував дорожче золота. Приміром, французький імператор Наполеон III їв з алюмінієвого посуду 5.З алюмінію виготовляють штучні сапфіри, практично не відрізнити від справжніх. Для цього цей метал нагрівають до 2200 градусів під сильним тиском. 6.Першовідкривачем алюмінію є – Ганс Крістіан Ерстед 7.Алюміній стійкий до корозії  8.Лідером з виробництва алюмінію є – Китай. 9.Колись алюміній був дуже дорогим і з нього робили ювелірні вироби 10.Алюміній відбиває близько 98 % інфрачервоних променів. 11.В денному раціоні людини вміст алюмінію досягає 35-40 мг. 12.В одному літрі морської води міститься 0,01 мг алюмінію. 13.Алюміній виявлений і за межами Землі,